Makijaż permanentny brwi – informacje ogólne [Q&A]
Kobiety stawiają dziś przede wszystkim na rozwiązania wygodne i trwałe. Nic dziwnego, że makijaż permanentny brwi cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Czy na pewno wiesz wszystko o brwiach permanentnych? Sprawdź najpopularniejsze pytania i odpowiedzi.
Nie wiesz, czym jest makijaż permanentny? A może słyszałaś gdzieś o tym zabiegu, ale nie do końca rozumiesz, na czym polega i z czym się wiąże? Oto pytania o makijaż permanentny brwi, które mogą ci wiele rozjaśnić!
Czym jest makijaż permanentny?
Niektórzy porównują go do tatuażu. Makijaż permanentny brwi faktycznie wykonuje się podobnie, ale jest to forma długotrwałego make-upu, który zapewnia wygodę na długi czas. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego słowa ‘permanere’, które oznacza ‘kontynuować, pozostawać, nie ustawać’. Dosłownie można powiedzieć więc, że makijaż permanentny to makijaż, który pozostałe, nie ustaje.
Po co robić makijaż permanentny, skoro można się pomalować w tradycyjny sposób?
To odwieczny dylemat osób, które wahają się przed tak dużym wydatkiem. Prawda jest taka, że da się żyć bez makijażu permanentnego i nie jest to pierwsza potrzeba. Wystarczy dobra odżywka do brwi i lekki makijaż kredką, aby nasze naturalne brwi też wyglądały dobrze. Makijaż permanentny ma jednak swoje zalety i warto wykonać go choćby dlatego, że:
- daje całodniowy komfort i pewność, że brwi wyglądają dobrze,
- zapewnia zawsze taki sam, perfekcyjny kształt brwi,
- przynosi oszczędności związane z kupnem kosmetyków kolorowych,
- nie zmywa się i nie ściera na basenie, gdy jest gorąco, podczas dotyku,
- oszczędza czas, który każdego dnia poświęcamy na makijaż brwi.
Jak się robi makijaż permanentny brwi?
To dość skomplikowany zabieg, który zawsze wykonuje linergistka. To kosmetyczka wyspecjalizowana właśnie w robieniu makijażu permanentnego, wymagającego odpowiednich umiejętności.
Permanentny makijaż brwi zaczyna się od oczyszczenia i osuszenia skóry. Następnie miejsce trzeba znieczulić. Najważniejszy etap to wprowadzenie barwnika pod naskórek tak, aby wyznaczyć, zrekonstruować i wypełnić brwi. Efekt musi wyglądać jak najbardziej naturalnie, dlatego wykorzystuje się różne metody makijażu permanentnego np. metodę piórkową, microblading, metodę mechaniczną.
Czy zabieg makijażu permanentnego boli?
Wykonanie makijażu permanentnego nie jest bolesne, a to głównie dlatego, że przed przystąpieniem do wprowadzania barwnika podaje się znieczulenie żelowe. W zależności od naszej podatności na ból znieczulenie może sprawić, że nie będziemy czuli nic lub będzie to tylko niewielki dyskomfort.
Czy brwi permanentne długo się goją i jak o nie dbać po zabiegu mikropigmentacji?
Czas gojenia brwi permanentnych to kwestia indywidualna. Zasklepienie skóry przerwanej podczas zabiegu zajmuje 24 godziny, a do pełnego wygojenia potrzeba średnio 7 dni. Całkowita stabilizacja barwnika zajmuje jednak nawet miesiąc.
Możemy przyspieszyć gojenie się brwi permanentnych, jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać. Jest kilka zasad, do których warto się stosować:
- do mycia używaj tylko delikatnych kosmetyków bez substancji drażniących np. alkoholu lub parabenów,
- przez pierwszy tydzień przemywaj brwi płynem do higieny intymnej (ma odpowiednie pH) rozwodnionym w czystej wodzie,
- po każdym myciu osuszaj miejsce pigmentowania i pamiętaj, aby nie nakładać na brwi żadnych tłustych kosmetyków,
- powstrzymaj się od drapania, pocierania, dotykania i (co gorsza) zrywania strupków powstałych po zabiegu,
- do ochrony brwi permanentnych przed słońcem używaj zwykłego filtra o SPF 30 lub wyższym (pilnuj, aby miał dobry skład),
- przez pierwszy miesiąc unikaj sauny i basenu.